Specialty Coffee in Prague: the 2021 edition

Specialty Coffee in Prague: the 2021 edition

We tend to write about specialty coffee in Prague every year or so, and it’s about time we revisit our piece on Prague coffee scene again because while most things have stayed the same, some might never stay the same after 2020. For comparison, check this very same post for 2020.

Again this year, we’d like to split our coffee guide to Prague into two posts: the first that explains the local coffee culture and will help you navigate the lay of the land when it comes to coffee in Prague. You know, a post we would like to read before we travel anywhere.

The second post will list our favorite coffee shops in Prague. Okay? Let’s get right to it.


Guide to Valentine's Day Take-Out Meals in Prague

Guide to Valentine's Day Take-Out Meals in Prague

St Valentine’s Day is quickly approaching, and what better way to show your love and appreciation for your better half than not kill them and yourself after a year of being stuck in quarantine together? Oh yeah, a Valentine’s Day dinner. Sure, forgot about that one.

But unless a miracle happens in the next few days, Prague will still be spending Valentine’s Day in a shutdown, so a romantic dinner will have to be a home affair. Again. But you can still win at life and become the hero your loved one deserves by getting a great take-out dinner for that special occasion and that special lady or man and finishing it at home in style. This is where we come in with this overview of what’s available.

Now, before you proceed, you might want to check out our guidelines to enjoying a take-out meal at home. It covers things like properly ordering, timing your meal, finishing dishes and plating. In addition, we have prepared a very special Valentine’s Day playlist for you, you romantic you. Click here to set the mood right. (Try if it works beforehand. There is nothing less sexy than someone „figuring out how this damn thing works“ when you should be at your romantic best.)

(Picture from Salabka.cz)


Taste of Prague Czech Podcast, Ep 32 - Hana Michopulu

Taste of Prague Czech Podcast, Ep 32 - Hana Michopulu

[Note to all English readers: This podcast and its description are both in Czech. Please look for English episodes of the podcast. Thank you!]

Pokud se alespoň trochu zajímáte o jídlo, Hanku Michopulu není vůbec potřeba představovat. Hanka založila snad první moderní český časopis o jídle, Apetit, a jenom tím jednou provždy ovlivnila, jak se u nás v Čechách jí a co se vaří. Ale nezůstala jen u toho - založila také jedny z prvních farmářských trhů u nás ještě předtím, než to bylo cool, napsala několik kuchařek pod zastřešující linkou „zpátky domů“, otevřela a dlouho provozovala bistro Sisters, kde otevřela cestu moderním a zdravějším chlebíčkům, a teď má jeden z nejzajímavějších a nejlepších podcastů o jídle u nás. Neměli bychom taky zapomenout na tu malou skutečnost, že doma vařila nedělní oběd pro Anthony Bourdaina. (Drops mike.)

(Jinak pokud byste s námi šli na prohlídku, náš pitch na Hanku byl dvojí. Pokud jsme měli hosty z USA Hanka byla „just like Martha Stewart, minus the home styling bits and the insider trading“, a pokud jsme měli hosty ze Spojeného království, Hanka byla „just like Nigella, minus the oooh’s and the [points finger at the side of his nose]“. Myslím, že jsme tím v pasáži mezi Sisters a Naše maso bavili všechny kolemjdoucí.

S Hankou jsme se sešli u ní doma a bavili jsme se o všem možném, třeba o jejích začátcích, o tom, co vedlo k jejímu „návratu domů“ a co ji nyní naopak táhne zase ven, mezi komunitu. Bavili jsme se taky o tom, jak se tvoří obsah o jídle, proč jídlo ve velkých novinových titulech moc netáhne a zda je současný model obsahu zadarmo na internetu vůbec z dlouhodobého hlediska udržitelný.

Povídali jsme si taky o Hančiných současných aktivitách - o „koučingu" pro restaurace a jejich vedoucí pracovníky, ale hlavně o její práci pro komunitu. V Klánovicích bude snad již brzo otevírat farmářské trhy, chystá se na komunitních chov slepic vyloučených z klecových chovů a snaží se vybudovat online databázi skromných receptů pro matky samoživitelky, což je projekt, který najdete a můžete podpořit zde.

Takže pokud si chcete poslechnout rozhovor s opravdovou legendou, tady to je. Doufáme, že se bude líbit! Přejeme vám příjemný poslech.


Taste of Prague Czech Podcast, Ep 31 - Khanh a Giang Ta z Gao Den, Taro a Dian

Taste of Prague Czech Podcast, Ep 31 - Khanh a Giang Ta z Gao Den, Taro a Dian

[Note to all English readers: This podcast and its description are both in Czech. Please look for English episodes of the podcast. Thank you!]

Jména Khanh a Giang Ta vám možná na první poslech nic neříkají, ale pokud se alespoň trochu zajímáte o jídlo v Praze, jejich restaurace Gao Den, Taro a nyní i nově Dian určitě znáte. No a právě jejich podobu, koncept a další vývoj určuje právě tahle bratrská dvojice - starší Khanh je šéfkuchařem a mladší Giang má na starosti servis a finance. Jejich restaurace nám vždy imponovaly odvahou - jejich Gao Den a pak Taro byly v podstatě prvními vietnamskými restauracemi, které měly vyšší ambice než být pouhým levným bistrem, kde si dáte rychlé pho nebo závitky k obědu. Jejich restaurace byly vždy postavené na vietnamské kuchyni, ale se zážitkem a se servisem.

Na restauracích Gao Den a Taro nás taky zajímalo, jak se tvoří „hype“. V obou případech totiž došlo k několika zásadním situacím, které příznivě ovlivnily jejich další fungování. A v obou případech u toho byla televize. Je tedy televize stále tím největším influencerem u nás? Bavili jsme se na hodně témat, tady jsou některá z nich:

  • Jak je napadlo podnikat spolu?

  • Proč si otevřeli Gao Den právě ve Stodůlkách?

  • A jak došlo k otevření restaurace Taro?

  • Jsou ve vietnamské komunitě známí?

  • A jak vietnamská komunita vůbec funguje?

  • Měli při zakládání restaurací nějakou inspiraci nebo vzory?

  • Je pro ně při otevírání nové restaurace těžké předat stávající restauraci jinému šéfkuchaři z týmu?

  • Šéfkuchaři Gao Denu a Tara jsou Češi. Je to z hlediska vietnamské restaurace a konzervativního vietnamského strávníka problém? Hraje vůbec při výběru kuchařů jejich etnický původ nějakou roli?

  • Jaký vliv mělo na jejich restaurace účinkování v televizních pořadech Kamu a Prostřeno? A článek v New York Times?

  • Co mají rádi z české kuchyně?

  • Co jim z vietnamské kuchyně v centru Prahy stále chybí? A uživil by se takový koncept?

  • A co si dají k jídlu, když se nikdo nedívá? Která pobočka KFC má ta nejlepší smažená křidýlka?


Covid Restrictions in the Czech Republic, aka How the Heck Did We Get Here?

Covid Restrictions in the Czech Republic, aka How the Heck Did We Get Here?

So you’re itching to get to Prague or the rest of the Czech Republic and wonder what the Covid restrictions in the Czech Republic are now, or what are the Covid travel requirements to get entry in the Czech Republic

Easy. There are two good sources for that:

The US Embassy in Prague has a great and frequently updated overview of the entire Covid situation in the Czech Republic and whether foreign travellers (with a special focus on US citizens, obviously) are allowed in the country and on what conditions.

Czech Tourism Board has the official information, although the updates are not as frequent and at times they may lag behind the reality by a week or so. For best results, we would combine these two sources to get the best picture.

Now, the bigger question is… how the hell did we end up here?


Take-Out Food in Prague: The Where, The What and The How

Take-Out Food in Prague: The Where, The What and The How

Let us start with a confession: before the whole Covid thing, we had never ordered takeout food home. Ever. The whole idea of Taste of Prague was showing the best food and the best experiences money can buy in Prague, especially if you’re visiting from abroad, so ordering take-out food home would have defeated the whole purpose.

Well, a year into this goddamn pandemic, things are a bit different. If our math is correct, indoor dining was allowed in Prague for only 15 days out of the last 100 days, so if you ever found the need to eat during that time, you either had to cook, or order take-out. And while Zuzi is an amazing cook (have you seen our Instagram lately?), she also needs some rest. So take-out food has become a firm part of our reality.

Today, we’re going to look at some of our favorite take-out food options in Prague, but before we list them out, let’s set up some basic rules of take-out.


Taste of Prague Podcast, Ep 13 - Frankie of Le Pizze di Frankie

Taste of Prague Podcast, Ep 13 - Frankie of Le Pizze di Frankie

We don’t want to brag here but we knew Frankie and his pizza before it was cool. Did you know he served pizza at our wedding back in 2017? (Sorry, we must have dropped our mike here somewhere.)

Anyway, Frankie has been a steady part of the Prague pizza circuit for years now, first doing pop-ups and delivery from his home (how ahead of his time was he, honestly?) until he opened his own small pizza shop, pinning one of the first flags of gentrification in the Nusle district, just meters away from another Italian making big rounds on the Prague food scene, Marco from Mozarellart. (And yes, Frankie does use his mozzarella.)

We could get nerdy about pizza, and especially pizza Napoletana, but you’ve heard it all before, so we used this opportunity to ask about Frankie. Is his name really Frankie? When did he move in? Does he like Prague and is he planning to stay? What is the one thing he misses from Italy? And speaking of Italy, does he hang out with other Italians in town? Or has a favorite pizza place other than his own? Is there a style of pizza he does not enjoy? And what is the most common misconception about pizza in Prague?

Do you want to know the answer? You’ll have to find out: this one is fun and sweet, just like Francesco, oh, we mean Frankie.


Czech Movies You Should Watch Online

Czech Movies You Should Watch Online

Whenever we travel, we always make a point of seeing a movie: the fact that it’s such a common and familiar scene only highlights the little differences between cultures. And we also like to see a movie popular in the destination we’re eyeing because - again - it shows the human experience from a point of view that may be different than your own. This will sound strange, but for instance Jan never really wanted to particularly visit Miami until he saw Moonlight.

So we thought we’d give you five cult Czech movies because they might give you a bit of an insight into the Czech psyche… and what else do you want to do now, in early 2021, when everything’s locked down, than watch a movie? Exactly. Now, of course, we could go over the list back and forth and never settle on anything, so we just went with the five movies that we personally like and that we believe are available online with English subtitles. Yeah, it’s going to be subtitles, but come one, man or woman up. You know what we call watching a movie with subtitles here? „Watching a movie.“ You think Bruce Willis speaks Czech?

About that availability: we went with things that are available on Czech Netflix… only to find out they might not be available on US Netflix. So if you’re an expat living in Czechia, easy, and if you’re not, we think you’ll have to shop around a bit (Amazon Prime seems to be a good source, or this website looks great), but we’re confident you’ll find a streaming source. So put that popcorn in the microwave, open a bottle of something good, and enjoy!


Taste of Prague Czech Podcast, Ep 30 - Marko Jelič of Winegeek

Taste of Prague Czech Podcast, Ep 30 - Marko Jelič of Winegeek

[Note to all English readers: This podcast and its description are both in Czech. Please look for English episodes of the podcast. Thank you!]

Kdo se o naturální vína v Čechách a na Moravě alespoň trochu zajímá, jméno Marka Jeliče mu nebude neznámé. Marko je totiž pod jménem Winegeek - značkou, kterou založil - distributorem vín ze stáje velmi populárních naturálních vinařů převážně ze Střední Evropy a z Moravy a pokud jste je někde v baru nebo v restauraci pili, určitě v tom měl Marko prsty. A pokud jsme se Zuzkou byli minimálně v prvních týdnech jarní karantény roku 2020 trochu napití, musíme přiznat, že v tom Marko měl prsty taky - po zavření restaurací okamžitě rozjel rozvoz vín po Praze a vína mu rozváželi someliéři restaurací, které právě zavřeli.

Marko je také členem Družstva, skupiny mladých lidí, kteří se nějak točí kolem naturálních vín a elektronické hudby. Tyto dvě věci pak dávají dohromady na pop-up akcích, které se vždy odehrávají na nějakém zajímavém místě, které nemusí bát obvykle veřejnosti přístupné (třeba Strahovský stadion nebo Vila Tugendhat). Zaplatíte vstupné, dostanete degustační skleničky a zápisník a můžete ochutnávat z nabídky vždy 12 vín, z nichž každý člen Družstva vybere dvě. Teď měli z očividných důvodů chvíli pauzu, ale až budou zase fungovat, určitě se na nějaké akci stavte - jsou super.

Na rozhovor jsme šli trochu od lesa. Ptali jsme se na Markovy úplné počátky - kde se narodil (jeho máma je z Moravy, ale táta ze Srbska), jestli jeho srbské kořeny nějak ovlivnily jeho vinaření a jaké měl v enologii vůbec plány, jestli nějaké. A pak postupně přecházíme k naturálním vínům a k otázkám, které se týkají jejich distribuce, oblíbenosti, výjimečnosti. Ptali jsme se třeba:

  • Jak se v České republice vůbec ocitl a jaký má vztah ke svým srbským kořenům?

  • Kdy se rozhodl věnovat vínu? Chtěl rovnou vína prodávat, nebo nejdříve vinařit?

  • Kolik vína vůbec vyrobil a chtěl by se tomu věnovat dále?

  • Proč naturální vína? Užije si i nějaké konvenční víno?

  • Jak se dostal k distribuci vín? Kdo byl jeho prvním vinařem?

  • Chtěl by zastupovat české vinaře i více v zahraničí a mají česká a moravská vína v souboji se zahraniční konkurencí šanci?

  • Jak musel reagovat na zavření restaurací během covidové krize a do jaké míry dokáže maloobchod nahradit velkoobchod?

  • Proč vůbec vzniklo Družstvo a nechybí mu už nějaká akce?

  • A co plánuje ve svém relativně nových obchodě do budoucna?

  • Existuje něco jako „guilty pleasures“ ve víně? A má nějaké? A co v jídle?

Přejeme vám příjemný poslech!


Meet our Summer House

Meet our Summer House

Confession: We never really wanted a summer house. Zuzi said that people who have one tend to become slaves to it, and once they buy it, they stop travelling abroad. We never wanted that. Also, it should be noted - for those not growing up in Czechia - that summer houses are a big deal here. Having a summer house under Communism was having a little safe haven, a „room of one’s own“, but in a completely different sense. Many people had one, while others aspired to have one. Buying and selling summer houses is a big part of the real estate business here. But as we said, we never wanted one, really.

And then 2020 came. And we got stuck in our apartment, in the middle of a city, avoiding crowds, barely leaving. Wouldn’t it be nice to have a summer house somewhere in a village, where you could just breath a little, walk around the woods and meadows, enjoying your solitary, mask-less existence? Yes, if there were two professions that saw their businesses flourish during the pandemic, it was divorce lawyers and realtors in the countryside.

Anyway, long story short, we have a summer house. We invited you ask us questions about it on our Instagram, so this is a post that will try to answer many of them.