[Note to all English readers: This podcast and its description are both in Czech. Please look for English episodes of the podcast. Thank you!]
Pokud se restauracím v Praze a v České republice něco v roce 2020 skutečně podařilo, byla to mobilizace veřejnosti na jejich podporu. Všichni věděli, že koronavirová krize a související vládní omezení a karantény dopadnou na restaurace a bistra plnou vahou. Koktejlové bary ale na tom byly a stále jsou ještě hůř - spadají do stejné kategorie, a tudíž podléhají stejným omezením, jako restaurace (navíc jim ani nepomáhají omezení v prodeji alkoholu nebo zákazy večerního vycházení), ale podobnou vlnu solidarity se jim spustit nepodařilo. A navíc koktejlový bar je o zážitku: sednete si na bar, postěhujete si, necháte se hodinu, dvě opíjet a hýčkat… a to se formou lahvičky z okýnka nahradit nedá.
A nejenom o tomhle jsme se bavili s Milošem Danihelkou, tvůrcem konceptu a provozovatelem pražského koktejlového a Champagne baru L’Fleur. S Milošem se známe už nějakou dobu - jak zmiňujeme i v podcastu, měli jsme s ním krátký rozhovor v našem průvodci Prague Foodie Map, kde vysvětloval, proč jsou koktejlové bary v Praze tak kvalitní a kam by si on sám na drink zašel. Ale není pouze ambasadorem pražské koktejlové scény. Co Čím se L’Fleur liší od ostatních je skutečnost, že je to i bar zaměřený na šampaňské - Miloš totiž „terroirové“ šampaňské zejména od menších a naturálních pěstitelů sám do České republiky dováží. Má tedy ke koktejlům i k bublinám co říct. Tady je pár otázek, na které jsme se Miloše ptali:
Je pražská koktejlová scéna opravdu tak kvalitní, jak si tady říkáme?
A pokud ano, proč tomu tak je? Kde se zrodili všichni ti skvělí barmani z Česka a Slovenska?
Z čeho pramení náročnost českých hostů, kteří do barů chodí?
Existuje něco jako „autentický“ český koktejlový bar? A pokud v současnosti ne, jak by měl vypadat?
Dá se koncept postavený na zážitku a hospitality úspěšně přenést do online světa?
Jak se stát distributorem vín ze Champagne?
Jsou marže na vína v České republice tak akorát, nebo nízké?
Velkým problémem vstupu do světa Champagne je cena vín. Jak se v oblasti vzdělávat a přitom nezkrachovat?
A co Miloš jí a pije, když se nikdo nedívá?
Přejeme vám příjemný poslech a vše nejlepší do nového roku!
Doufám, že se vám dnešní díl našeho českého podcastu líbil! Prosím zaregistrujte se k jeho odběru u nás na stránce, na Apple Podcasts nebo Spotify a pokud se Vám líbil, dejte nám prosím pět hvězdiček. Díky moc a těšíme se na Vás příště!