[Note to all English readers: This podcast and its description are both in Czech. Please look for English episodes of the podcast. Thank you!]
Však to znáte. Někdo si vás dá do vyhledávače a první čtyři stránky jsou vlastně o vašem tátovi. Cože? Že to neznáte? No František Cipro, vedoucí Prague City Tourism, společnosti, kterou možná znáte pod jejím dřívějším názvem Pražská informační služba, to zná moc dobře - jeho otec byla dlouholetým kapitánem a pak i trenérem pražské Slavie, nejlepšího klubu na světě. (Dobrá, tuhle část píše Honza a je tak trochu zaujatý.)
Ale František je introvert a nezájmu médií si vlastně užívá. (A fanouškem Slavie vzhledem k rodinné tradici je.) Do vedení Prague City Tourism, vlastně organizace, která má za magistrát na starosti řízení a propagaci cestovního ruchu v Praze, nastoupil v dubnu letošního roku. Tomu říkáme načasování. Ale v magistrátu už strávil předchozích 15 let, kdy se v české metropoli staral o kulturu.
Bavili jsme se o cestovní ruchu v Praze. Je to tak široké téma, že se snad ani nedá pořádně pojmout. Dá se cestovní ruch vůbec nějak řídit? Nebo to vše určuje trh a my se jen na tom splašeném koni snažíme zuby nehty udržet? A může Praha něco dělat s taxikáři? Směnárnami? AirBnB? Má na to nějaké páky?
Na to jsme se Františka Cipra zeptali, a nejen na to. Tady jsou některé další otázky:
Jak se vůbec člověk stane šéfem Prague City Tourism.
Zažil František někdy zažil krizovější rok?
Jak se mu poslouchá, když slyší, jak si lidi užívají Prahu bez turistů?
Dokáže český turista nahradit toho zahraničního?
V čem je domácí turista lepší než zahraniční?
Chce se někdo vůbec „vracet se k normálu“?
A jak by měl vypadat ten „nový normál“?
Pokud se budeme snažit ulevit od turistů historickému centru, stojí o tyto turisty vůbec ostatní části Prahy?
Dá se regulovat sortiment zboží obchodů lemujících Karlovu ulici?
Má Praha možnost určovat legislativu, kterou se cestovní ruch řídí?
Nemůžeme si za to všechno tak trochu sami?
Co může Praha udělat, aby místní viděli turismus jako vizitku města, jako svého velvyslance, ne jako přítěž?
Co s tím jako jednotlivec můžu udělat já?
Přejeme příjemný poslech!
Doufám, že se vám dvaadvacátý díl našeho českého podcastu líbil! Prosím zaregistrujte se k jeho odběru u nás na stránce, na Apple Podcasts nebo Spotify a pokud se Vám líbil, dejte nám prosím pět hvězdiček. Díky moc a těšíme se na Vás příště!