[Note to all English readers: This podcast and its description are both in Czech. Please look for English episodes of the podcast. Thank you!]
Asi jako spousta lidí se Karolína Fourová, food bloggerka a výživová odbornice známá pod jménem Karolina Four, ke své profesi dostala tak trochu náhodou, když se přihlásila na studijní obor výživy a potravin na ČZU, na školu se dostala a pak zjistila, že je to vlastně studium chemie. A ke své "práci" přistupuje věděcky i nyní, když na svém blogu zveřejňuje zdravé recepty a příspěvky o zdravém stravování nebo když na Instagramu vyvrací škodlivé výživové mýty nebo zavádějící označování potravin.
A to je na Karolíně to nejlepší - ačkoli by to sama takto asi neřekla, svou osvětovou práci na internetu považuje za poslání, ke kterému přistupuje na dnešní poměry až s nezvykle vysokým etickým a morálním standardem. To jí na druhou stranu znemožňuje vlastní profil výrazněji monetizovat, jelikož nechce svou práci a nezávislost nijak narušit obchodními zájmy, takže zároveň pracuje ve velkém vydavatelství tištěných periodik.
Pro spoustu lidí je výživa a správné stravování velkým, někdy i životním tématem. Protože je skvělé, že tu máme lidi jako je Karolína, kteří se snaží jednoduchou a srozumitelnou formou vyvracet zavádějící informace v PR článcích a v marketingových materiálech velkých i malých firem a zároveň uvádí na pravou míru mýty, které se po internetu šíří jako oheň v prérii.
S Karolínou jsme se nebavili moc o jednotlivých dietách, nechtěli jsme od ní výživové rady. Spíš jsme celé téma pojali trochu obecněji a podívali se na tematiku veřejné debaty o správné výživě, která probíhá online i v reálném životě, s odstupem. Probírali jsme mimo jiné tato témata:
Jak velká část výživového poradenství na internetu se zakládá na skutečných datech a výzkumu a jak velká část je v podstatě nesmysl?
Nebude si někdy chtít otevřít vlastní výživovou poradnu?
Měla by být profese "výživového poradce" nějak státem regulována?
Kolik dostává Karolína denně zpráv s žádostí o radu v oblasti výživy a na kolik jich odpovídá?
Zlepšilo se za poslední dobu povědomí veřejnosti o tom, co je kvalitní a co naopak nekvalitní výživa?
Měly by být základy správné výživy součástí školských osnov?
Jak se za poslední dobu změnila kvalita potravin? Jíme nyní lépe než v minulosti?
Měla by být na nekvalitních nebo na zdraví škodlivých potravinách varování stejně jako na cigaretách?
Jak se Karolína dívá na "éčka" a na glutamáty? Jsou všechna "éčka" špatná?
Prošla by dnes ještě reklama na Nutellu se Štěpánkou Hilgertovou?
Kdo dlouhodobě drží nejrůznější diety a proč to dělá?
O čem bude její knížka, která vyjde v říjnu?
Které dietní pravidlo Karolína často porušuje, když se nikdo nedívá?
Přejeme příjemný poslech!
Doufám, že se vám jedenáctý díl našeho českého podcastu líbil! Prosím zaregistrujte se k jeho odběru u nás na stránce, na Apple Podcasts nebo Spotify a pokud se Vám líbil, dejte nám prosím pět hvězdiček. Díky moc a těšíme se na Vás příště!