Vítám Vás u třetího dílu našeho podcastu v češtině. Tentokrát byli naším hostem Gabi a Petr, food bloggeři píšící pod názvem P&G Foodies, manželé a od nového roku majitelé a provozovatelé bistra Etapa v Karlíně.
Zuzka vždycky žertem říká, že jako každý absolvent filozofické fakulty jsem měl vždy sen otevřít si vlastní kavárnu, abych si tam mohl žvanit s ostatními. Trochu kruté, ale v jádru pravdivé. Je taky záhodno přiznat, že během slabších chvilek jsme se se Zuzkou zamýšleli nad tím, že bychom si otevřeli něco vlastního, ale záhy jsme tu myšlenku opustili - na vlastní podnik máme příliš rádi cestování, navíc bychom se asi po týdnu zcela určitě rozvedli.
Gabi a Petr, kteří už blogují o jídle čtvrtým rokem a kteří minulý rok vyhráli hlavní kategorii soutěže Food blog roku, si vlastní podnik otevřeli - Etapu v pražském Karlíně. Hodně se na něm nadřeli. Všechno dokumentovali na Instagramu. A nerozvedli se.
Nebudu vám lhát - Gabi a Petra známe poměrně dlouho, potkávali jsme se na různých akcích a sledovali jejich blog, navíc náš vlastní blog údajně hrál jistou roli v jejich rozhodnutí přestěhovat se kdysi do Karlína. Naše přátelství zesílilo právě během přípravy Etapy - Gabi a Petr celou přípravu velmi poctivě dokumentovali na svých sociálních sítí a my postup prací velmi rádi sledovali a fandili jsme jim - pustili se totiž do něčeho, na co jsme my sami neměli odvahu.
V Etapě jsme se sešli v úterý v 7:30 ráno v úterý 7. ledna, po skončení prvního týdnu ostrého provozu. Každý den měli plno, poslední den odmítli přes 50 hostů. Chtěl jsem se zeptat na to, jak se Gabi a Petr cítí, zda by do toho všeho šli znovu, co bylo na otevření nového podniku nejtěžší a co naopak nejlehčí. Ideálně měl tento rozhovor sloužit jako inspirace a návod pro všechny, kteří by si taky chtěli otevřít vlastní bistro nebo kavárnu. Všechny postřehy Gabi a Petra a všechno, co se během těch pěti měsíců příprav a necelého týdne provozu Etapy naučili, najdete právě v našem rozhovoru.
Po skončení rozhovoru jsem se bál jediné věci: že to všechno vyzní moc jednoduše. Ale ono je lehké nevidět, že za úspěšným otevřením mnoha podniků stojí dlouholetá praxe: Christina Tosi si neotevřela Milk Bar jen tak - předtím pracovala ve slavné WD~50 a v Momofuku. René Redzepi se neobjevil v Nomě jen tak náhodou. Předtím si odpracoval roky ve French Laundry u Thomase Kellera a v El Bulli u Ferrána Adriá. A nemusíme ani chodit tak daleko - Zdeněk Pohlreich se musel k Imperialu a k Divinis propracovat přes několik neúspěchů.
Tím nechci říct, že Gabe a Petr jsou René Redzepi nebo Christina Tosi. Jak ale zazní v podcastu, Gabi a Petr měli také zkušenosti, i když ne ze světa gastronomie, ale ze světa podnikání, marketingu, uživatelských rozhraní a projektového řízení. Takže úspěšné otevření Etapy není jen náhodou, ale výsledkem mnoha správných rozhodnutí, která na základě svých předchozích zkušenosti učinili. To bych chtěl, aby tady zaznělo - za otevřením Etapy stojí strašně moc práce a předchozích zkušeností, které možná nejsou na první pohled vidět.
No nic, nechal jsem se unést. Tady je rozhovor s Gabi a s Petrem, snad se bude líbit.
Doufám, že se vám třetí díl našeho českého podcastu líbil! Prosím zaregistrujte se k jeho odběru u nás na stránce, na Apple Podcasts nebo Spotify a pokud se Vám líbil, ohodnoťte nás. Díky moc a těšíme se na Vás příště!